Intrebare :
In conformitate cu legea speciala 230/2007 si norme este prevazut undeva expres ca asociatia de proprietari sa faca dovada unui sediu ? Astept raspuns multumesc
Cine a intrebat : antonescu adrian
Data intrebarii : 2011-11-09
Raspuns
Condominiumul este sediul asociatiei de proprietari.
Nu va inscrie nimeni la judecatorie o asociatie a locatarilor/proprietatrilor din bl. 2 de pe Mosilor, cu sediul la Ploiesti, pe strada Zorelelor.

Ordonanta 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii:
Art. 6. - (1) Īn vederea dobāndirii personalitatii juridice, asociatii īncheie actul constitutiv si statutul asociatiei, īn forma autentica, sub sanctiunea nulitatii absolute.
(2) Actul constitutiv cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
a) datele de identificare a asociatilor: numele sau denumirea si, dupa caz, domiciliul sau sediul acestora;
b) exprimarea vointei de asociere si a scopului propus;
c) denumirea asociatiei;
d) sediul asociatiei;
Cu stima, DscLex
<<< Inapoi