Intrebare :
Multumesc! Mai am o nelamurire: Spuneti: "NU puteti construi pe acel teren decat cu acordul tuturor proprietarilor din bloc!" Stiam ca a aparut acum o lege care permite unor persoane sa cumpere uscatoare, acoperis pentru mansardare etc. (adica condominiu) din bloc cu acordul a numai jumatate plus unu dintre proprietari. Este adevarat, sau legea aceasta noua se refera la alte tipuri de proprietate? Multumesc.
Cine a intrebat : Ungureanu Vasile
Data intrebarii : 2010-09-07
Raspuns
Art. 24. - (1) Adunarea generală poate adopta hotărāri, dacă majoritatea proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari (jumătate pdus unu) sunt prezenti personal sau prin reprezentant legal.
Art. 39. - Proprietatea comună poate fi utilizată de către terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritătii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinătate, īn baza unui contract de īnchiriere, de folosintă sau de concesiune.
LEGE Nr. 230, 6 iulie 2007.
Vanzarea este o extindere a limitelor art. 24, care nu rezolva problema cotelor indivize si a cheltuielilor legate de acestea, intrucat fiecare proprietar va trebui sa isi modifice intabularea. Cheltuiala pe care trebuie sa va obligati sa o suportati dvs. intrucat nu stiu cine o sa fie de acord altfel.
In plus, daca nu aveti acordul tuturor proprietarilor, discutiile cu cel putin o parte din ei nu o sa se mai incheie niciodata.
Cu stima, Arh. Dicu-Sava Cristian
<<< Inapoi